pinterest-logo-640x300

Son zamanlarda ortaya çıkan sosyal ağlar arasında kısa sürede popülerite kazanan Pinterest hızla yükselmeye devam ediyor. Görsel anlamada içeriğe sahip olan Pinterest kullanıcılara sunduğu kategoriler sayesinde de ilgi alanlarına göre içerik sıralama imkanı sunuyor.

ABD’de Facebook ve Twitter’ın ardından en popüler 3. sosyal ağ olmayı başaran Pinterest’in  ABD’de aylık 10 milyon kullanıcısı var.  Her ne kadar kısa süre önce %25’lik bir düşüş yaşandığı belirtilse de sosyal ağlarda görsellik önemini korumaya devam ediyor.

Dijital pazarlama stratejisi açısından ele alındığında Pinterest’in tüketici ile paylaşımda bulunmak için yarattığı ortamın ilgi çekici olduğunu kabul etmemek haksızlık olur. Ki bu noktada tasarımının kısa sürede WordPress’te ve bazı internet sitelerinde kullanılmaya başlanması ya da sosyal paylaşım butonları içerisine “Pin it” butonunun eklenmesi bunun kanıtları arasında.

Pazarlama açısından değerlendirildiğinde Pinterest’e ait veriler şu şekilde sıralanıyor:

  • Pinterest hergün milyonlarca ziyaretçi alıyor ve bu ziyaretçiler sitede ortalama 15 dakika geçiriyor.
  • Ziyaretçilerin %50′si çocuk sahibi.
  • Ziyaretçilerin %68′i kadın.
  • Kullanıcıların %27′si 25-34 yaş aralığında.

Pinterest’i kullanan markalardan NTV’nin gözlemlediğim kadarıyla bu işi son derece başarılı olarak sürdürüyor. “NTV Pinterest’te Bugün” başlığı ile yapılan paylaşımlar son derece dikkat çekici.

Son olarak yakında Türkçe dil seçeneğinin de ekleneceğini belirterek, Türkiye’de kullanıcı potansiyelini artırabileceğini eklemeliyim. Görselliğin git gide önem kazandığı şu dönemde bakalım sosyal ağlarda daha bizleri neler bekliyor.

Görsel

0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir