sosyal medya ve ik

Sosyal medya artık hayatımızın her anında. Ne yapıyorsak arkadaşlarımızla paylaşmaktan keyif duyuyoruz.  Fotoğraflarımızı, müziğimizi, duygularımızı paylaşıyoruz . Aslında yalnızca paylaşmakla kalmıyor, aynı zamanda takip de ediliyoruz.  Dolayısıyla bu da sosyal ağlarda korumanız geren imajınız ve yönetmeniz gereken itibarınızı tetikleyebilecek kriz unsurlarını da barındırıyor. Bu da paylaştığınız, yorumladığınız her şeyin altına imzanızı attığınız anlamına geliyor.

Görsel

Sosyal ağlarda her düşündüğünüzü patır patır yazmanız bazı insanlar tarafından hoş karşılanmayabilir. Özellikle yöneticiniz ya da iş yeriniz, çalışma koşullarınız hakkında yazıyorsanız iki kere düşünmek durumunda kalabilir, kariyer basamaklaını çıktığınız gibi bir bir inmek zorunda kalabilirsiniz.

Gelişen sosyal ağ kullanımı, herkesin bu platformlarda zaman geçiriyor oluşu İK uzmanlarını da harekete geçirmiş durumda. Birlikte çalışmak isteyecekleri kişileri sosyal ağlarda geçirdiği zamana göre seçmek, yalnızca akademik ya da tecrübesel özelliklerinizin işi almak için yeterli olmadığını gösteriyor. İşi alır almaz o firmanın bir parçası, temsilcisi olacağınızı düşünürseniz, son derece mantıklı bir yöntem gibi görünüyor.

Özellikle Twitter son dönemlerde iş dünyası tarafından sıkça takip edilen sosyal ağlardan. Bu nedenle dikkatli davranılması gerekiyor. Yalnızca işe alım sürecinde değil, sosyal yaşantınızdaki saygınlığınızı kaybetmek istemiyorsanız böyle davranmak zorundasınız. Küfürlü Twitler atmak, iş yerinizi, çalışma koşullarınızı, mevcuttaki ya da eski yöneticinizi kötülemek, rakipleriniz hakkında tutarsız ve suçlayıcı şeyler yazmak , gün içerisinde cok sık mutsuz olduğunuzu ve sıkıldığınızı ifade eden seyler yazmaktan kaçınmak faydalı olacaktır.

Aynı şekilde iş dünyası açısından önemli bir sosyal ağ olan Linked’In’de bulunan profilinizi de bu şekilde revize etmelisiniz.  İş aradığınızı aleni bir şekilde paylaşmanız, hele de mevcutta bir işiniz var ise canınızı sıkabilir. Yöneticiler açısından da hoş karşılanmayabilir. Aynı şekilde insanlara mesaj atarak iş talep etmek, spam yapmak,  profil bilgilerini tamamlamadan paylaşmak da olumsuz sayılabilecek davranışlardan birkaçı. Ama belki de en önemlisi profil fotoğrafı konusu. Fotoğrafsız profiller ciddiye alınmamaya mahkumlar. Ya da size “ Ayyy! çok güzel çıkmışım” dedirten tatil fotoğraflarınız için de aynısı geçerli. Linked’In’in bir “Profesyonel İş Ağı” olduğunu hatırlatmakta fayda var.

0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir