1407238994_584_267

Yıl 2012 ve markanızın itibarı sosyal ağlarının ellerinde…

Geleneksel halkla ilişkiler uygulamalarının yerini online mecralara bıraktığı şu dönemde marka hakkında tüketiciyi konuşturmak, etkileşime geçmek zorunluluk haline gelmiş durumda. Aslında en önemlisi bu konuşmaları başarılı bir şekilde yönetip, iletişim stratejiniz doğrultusunda yön vermekte.

Sosyal medya adeta hayatımızın merkezine geldi, oturdu. Tüm yaşantımız, arkadaşlık ilişkilerimiz, beklentilerimiz, isteklerimiz, davranışlarımız değişti. Değişmeye de devam ediyor. Daha mobil hayata entegre, daha hızlı, farklı arayışlar içerisindeyiz. Elbetteki bu durumu yalnızca bir sosyal medya kullanıcısı ya da tüketici olarak eleştirmiyorum. Genç bir iletişimci gözüyle de baktığım zaman markaların bu konudaki atakları gözümden kaçmıyor.

Başarılı bir dijital PR ya da bir diğer adı ile Online İtibar yönetimi için yalnızca sosyal ağlarda profil sayfasına sahip olmak elbette artık yeterli değil.

Unutulmaması gereken nokta artık yalnızca bir tane anasayfanız olmadığı. Web sitenizde yer verdiğiniz kurumsal sayfanız haricinde arama motorlarının her birinde, sosyal ağların her birinde de birer anasayfaya sahipsiniz. önemli olan bu sayfaları da kontrollü şekilde yönetmek.

Arama motoru optimizasyonu ile entegre bülten ve içeriklerin yayılması, sosyal ağlar vasıtasıyla duyuruların yapılması, kurumsal bilgi akışının sağlanması, e-posta ve viral yollarla hedef kitle ile iletişime geçilmesi, WOMM etkisi yaratılması, olası kriz durumlarının öngörülmesi hatta online ölçümlemeler yapılması, gerektiğinde müdahele edilmesi online PR’ın olmazsa olmazı diyebileceğimiz konu başlıklarından bazıları.

Online İtibar yönetimi açısından değerlendirecek olursak, bu alanda daha fazla tüketici algısına, ürün ya da hizmetinizin kalitesine göre belirlenecek stratejilere odaklanılması gerekiyor. Sosyal ağlarda hakkınızda neler konuşulduğunu takip etmek, online müşteri ilişkileri boyutuyla iletişime geçmek, tüketicinizi sizinle iletişime geçmesi için teşvik etmek online itibar yönetimi için birer zorunluluk.

Sosyal Medyanın Online İtibar ‘a etkisinden bahsetmek gerekirse, yapılan araştırmalar sosyal medyanın PR sektörü üzerinde %98 olumlu etki oluşturduğu yönünde.

PR faaliyetleri için en sık kullanılan ağlar FacebookTwitterWordPressLinkedIn ve Youtube şeklinde sıralanıyor.

0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir