fomo

Evet işte karşınızda dijital çağın yeni hastalık trendi: FOMO (The Fear of Missing Out).

Siz de zaman zaman bir şeyleri kaçırdığınızı, bir şeylerden eksik kaldığınızı, takip etmekte zorlandığınızı hisseder misiniz?

Aslında yeni karşımıza çıkan bir şey değil FOMO. 2010 yılında ilk olarak gündeme geldi. Bununla birlikte günümüzde modern insanın hayat koşuşturması içerisinde yerini alan sosyal medya sayesinde, bilginin rahat ulaşılabilirliği ile birlikte inanılmaz bir akışı da beraberinde getirdi. Onca koşuşturmanın arasında daha iyiyi ararken, bilgiyi yakalamaya çalışırken bulduk kendimizi.

ihtiyacınız olmadığı halde şuursuzca satın aldığınız, tükettiğiniz ürünler, kim nerede ne yapıyor, yeni neler var, trendler, en son paylaşılanlar derken sürekli bir şeyleri yakalamaya çalışırken, huzursuz, mutsuz, yetersiz hisseden, sürekli arayış içinde, mobil cihazlara bağımlı insanlarla doldu etrafımız.

Çok basit tanımıyla FOMO bir şeylerden geri kalma korkusu, olduğundan daha iyi görünmek ya da hissetmek için içinde bulunduğunuz arayış – endişe hali. Abartılıp önünün alınmaması internet ve sosyal medya bağımlılığına kadar uzanabiliyor.

2011 yılında JWT’nin 1200’ün üzerinde 12-55 yaş arası online medya kullanıcıları ile yaptığı araştırma sonuçları durumun ciddiyetini özetliyor.

İşte o sonuçlardan bazıları:
FOMO’ya en çok gençler (15-24 yaş) ve genç yetişkinler (25-34 yaş) arasında rastlanıyor.
Kadınlara oranla erkeklerde daha fazla FOMO görülüyor.
Aktif sosyal medya kullanmayanlar, endişe, yalnızlık, güvensizlik, dışlanmışlık ve geri kalma duygularıyla başbaşa kalıyor.
En çok 13-17 yaş grubu (%48) geri kaldığını hissediyor ve endişeye kapılıyor.
18-34 yaş grubu ise %42 oranıyla en güvensiz hissedenleri oluşturuyor.
34-38 ve 48-67 yaş grubunun ise en çok hissettiği duygu dışlanmışlık.

Yine bu rapora göre sosyal medya’nın FOMO’yu %42 arttırdığı vurgulanmış.

Görsel

Sosyalleşmek adına arkadaşlarınızla görüştüğünüzde, eğer karşınızda oturan arkadaşınız sizinle sohbet etmek yerine size Tweet atmayı tercih ediyorsa, arkadaşınıza bir iyilik yapın ve onu uyarın derim. Ben yapamıyorum bari siz yapın. Zira sonu FOMO hatta sosyal medya bağımlılığı.

0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir