email_marketing

Dijital pazarlama kanalları içerisinde maliyetinin az, geri dönüş oranının yüksek olması sebebiyle tercih edilen önemli bir kanal e-posta yoluyla pazarlama. Satışları artırma, web sitesine trafik sağlama ya da müşteri sadakati sağlama. Hangi amaçla yapılırsa yapılsın, doğru kurgulanmalı, uygun strateji belirlenerek doğru hedef kitleye gönderilmeli.

Kullanıcılarınıza bülten, haber ya da promosyon-kampanya bilgilendirmesi yaparken üzerinde durulup düşünülmesi gereken pek çok önemli nokta mevcut. Atılan her adım mailinizin açılma oranını önemli derecede etkiliyor. İşte bu önemli noktalardan bazıları şöyle:

1. Doğru Hedef Kitle – Geçerli Mail Adreslerine Gönderim Yapılması: E-mail gönderimini yaparken izinli pazarlama yöntemi olarak sizden mail almak istediğini belirten kullanıcılarla iletişime geçmeniz çok önemli. İzinli veri tabanı toplama konusunda online olarak ( web sitesi iletişim formu, sosyal medya vb.) ya da offline olarak ( fuarlar, organizasyonlarda data toplanması…) birçok yöntem var. İnternetten online olarak da data satan birçok web sitesi var. Hukuki anlamda henüz bu konuda yasaklayıcı bir yasa olmamakla birlikte güvenilirliklerini sorgulamada, faaliyet gösterdiğiniz sektörle ilgili olması konusunda araştırma yapmakta kısacası uygun hedef gruptan oluştuğunu teyit etmekte fayda var ki bu da çok kolay değil.
2. Başlığın Dikkat Çekici Olması: Mailinizi açtırmanız ilk etapta kullanıcı ile temasa geçmeniz için en önemli adım. Bu nedenle başlığın dikkat çekici olması, alanınız ve içeriğiniz ile ilgili olması gerekiyor. Ve en önemlisi spam olarak algılanan kelimelerin başlıkta kullanılmaması.
3. Gönderen Adının Doğru Olması: Tanımadığı isimlerden gelen mailleri açmayan biri olarak ve genel eğilimin bu yönde olduğunu bilen bir amatör olarak gönderen ismi konusunun önemini ayrıca anlatmama gerek yok diye düşünüyorum. Gönderen ismini oluştururken kurumsal kimliğinize ait izler taşıması gerekmekte. Kullanıcının sizi tanıması için aynı fontta gönderim yapılmalı. Ve tabiî ki e-mail servislerinin sağladığı gönderen adı için ayrılan maksimum karakter sayısına uyulması, adınızın tam ve kolay olarak kullanıcı tarafından görülmesi önemli ve dikkat edilmesi gereken bir nokta.
4. Esas Gönderimden Önce Test Grubuna Gönderim Yapılması: Hazırladığınız mailingi son bir kez kontrol etmeniz, tasarımı değerlendirmeniz ya da içerikte oluşabilecek hataları görmeniz açısından en önemli nokta. Gönderimi gerçekleştirmeden önce tüm ISP’lerde ( gmail, hotmail, yahoo, outlook 2003, 2007, 2010…) test edilmeli (Bu konuda ciddi bir hata yapmış biri olarak, bu adımın mail gönderiminde diğer adımlardan daha önemli olduğunu belirtmeliyim. 20.000 kişiye hatalı içerikten oluşan gönderim yaptıktan sonra kampanyayı durdurmanız ne yazık ki bir işe yaramıyor 🙂 ).
5. İçeriğin Özellikleri: Gönderim yaptığınız içeriğin dili, görselleri, imla ve noktalama kurallarına uygunluğu, spam kelimelerine yer verilip verilmediği, içerikte paylaştığınız yazının uzunluğu gibi konular da üzerinde durulması gerekenlerden. Bununla birlikte HTML ve text içerik gönderimi yapılması, içerikte java ve flash kullanılmaması, çok fazla görsel kullanılması sebebiyle mailin geç açılması da önemli noktalardan. ( Görsel ile yazı dengesinin yaklaşık %50 oranında olması tavsiye ediliyor.)
6. Link Kontrolü: Mailinize eklediğiniz linklerin çalışıp çalışmadığını, doğru sayfaya yönlendiğinin kontrol edilmesi önemli bir adım.
7. Sosyal Medya ve Paylaşım Butonları: Gönderimini yaptığınız içeriğin daha fazla kişiye ulaşması, sosyal medyada etkileşime geçtiğiniz kişi sayısının artması, web sitesi trafik oranınızın artması gibi noktalarda oldukça fayda sağlayacak bu butonları eklemeyi unutmamak gerekli.
8. “Bu Emaili Görüntüleyemiyorsanız Tıklayın” Linki Eklenmesi: İnternet güvenlik sistemlerinin sunduğu güvenlik önlemlerinden dolayı mailinizin tarayıcıda görüntülenmesini sağlamak için önemli.
9. Unsubscribe Linki Eklenmesi: İnsanları taciz etmemeniz, izinsiz gönderim yaptığınız kişilerin listenizden çıkmak isteklerini gerçekleştirilmesini zorlaştırmamanız gerekli. Bu konu artık bir kural olmanın ötesinde nezaket belirten bir eylem olması dolayısıyla açık, görünür bir yerde linkin bulunması şart. Belki feedback almak açısından listenizden çıkan kişilere ilettiğiniz bildirim yazısında bir geribildirim formu paylaşabilirsiniz. Kullanıcıya değer verdiğinizi gösteren küçük bir nokta olabilir.
10. Geri Dönüş Yapılacak Adresin Güven Vermesi: Gönderdiğiniz mailing içerisinde yer verdiğiniz cevaplama adresinin gerçek bir kişiye ait olması kullanıcıda güven duygusunu pekiştirir. Genel isimler ya da departman isimleri seçmek yerine, gerçek kullanıcılara ait adresler paylaşmak daha verimli olabilir.
11. Mailing Listelerinin Güncelliği: Belli aralıklarla listeleri düzenlemek, tazelemek daha verimli bir e mail marketing çalışması yapmanıza yardımcı olur. Geçersiz adreslere gönderim yapmak sorun yaratabilir.
12. Mobil Cihazlar: Mobil cihazlar artık hayatımızın her anında. Yapılan araştırmalar maillerin en fazla mobil cihazlarda görüntülendiğini gösteriyor. Dolayısıyla gönderiminizin hem mobilde hem de diğer platformlarda okunabiliyor olması önemli.
13. Aynı Mailin Tekrar Tekrar Gönderilmesi: Aynı içerikteki mailin tekrar tekrar farklı gün ve saatlerde, aynı dataya gönderiliyor olması, kullanıcılarınız rahatsız etmekten başka bir işe yaramaz. “Nasıl olsa bedava, gönderelim gitsin!” mantığı uzak durulması gereken bir düşünce.
14. Raporlama ve Değerlendirme Aşaması: Değerlendirme aşaması, mailin açılma-okunma-tıklama oranının değerlendirilmesini geçemediği sürece çok efektif sonuçlar beklemek doğru değil. Önemli olan bu değerlerden yola çıkarak belirli gruplara tekrar gönderim yapıp nabız ölçmek ve tüketici davranışlarını analiz ederek e-mail marketing sürecinden verim beklemek.

0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir