beden-dili

Geçmişten günümüze insanlarla olan iletişimimizde aslında en etkili araçlardan bir tanesi beden dili. Bazılarımız bunun eğitimini alıp  dikkat etse de duymayan ya da eğitim almayanlar için birkaç önemli noktaya değinmekte fayda var.

Gerek kişiler arası iletişim gerekse kitlelere yönelik olan iletişim biçimlerinde hayati öneme sahip olan beden dilini anlamak için öncelikle çözmek gerekir. Bir düşünün ilk defa karşılaştığınız bir insan hakkında yalnızca ilk 7 saniyede izlenimleriniz oluşuyor. Bu izlenimlerin büyük oranda beden dili ile ilgili olması tesadüf mü sizce?

Elbette değil. İletişim halinde olduğumuz insanlara dikkat ederiz. Giyim tarzı, bakımlı olup olmaması ve beden dili önemlidir. Şimdiye dek aldığım beden dili ile ilgili tüm eğitimlerde şu örnek karşıma çıktı: İletişimde beden dili yüzde 60, ses tonu yüzde 30, kelimeler yüzde 10 önem taşır. Beden Dilinin İletişimdeki Önemi burada ortaya çıkıyor.

Gerçekten de öyle. Ne söylediğinizden çok nasıl söylediğinize dikkat ediliyor. Her bedensel hareket  ayrı bir anlam barındırıyor. İşte bu noktada yapılması gerekenler ile ilgili birkaç ipucu:

Yüz: Canlı olun. Mümkün olduğunca gülün.

Göz: İnsanların yüzüne bakın. Konuşurken gözlerinizi kaçırmayın.

Jestler: Jestlerinizin (el, kol vs. kullanımı ) sözlerinizle aynı mesajları vermesini sağlamalısınız. Ellerin kenetlenmesi, kolların kavuşturulması, ellerinizin çene hizasında olması durumlarından kaçının. Aşırıya kaçmadan jestlerinizi kullanın.

Baş Hareketleri: Karşınızdaki konuşurken başınızı ara sıra aşağı yukarı hareket ettirerek onu dinlediğinizi ve anladığınızı belli edin.

Duruş: Sizinle konuşan insanlara bakın. Mümkün olduğu kadar çok kişiye ara sıra da olsa bakmaya çalışın.

Temas: Bazı durumlarda yaşı küçüklerle, aynı cins ve sizden daha alt statüde olanlarla bedensel temas kurun.

Konuşma: Ses tonu çok önemlidir. Çok fazla konuşmayın. Toplulukta eşit miktarda konuşun.

0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir